Echipa de hochei ACSH Gheogheni nu a reuşit să facă fată liderului din play-out-ul Erste Liga. Harghitenii au pierdut în deplasare la Fehérvári Titánok şi se menţin pe locul 2 în clasament, în timp ce adversarii de ieri au luat un avans considerabil.

Scorul final a fost 3-1, însă meciul a fost unul încâncenat şi s-a decis în ultima repriză. Scorul a fost deschis pentru Fehérvári Titánok de Csaszar în prima repriză. În actul secund, jocul s-a mai echilibrat , iar hocheiştii din Gheorgheni au reuşit să egaleze prin Goga, când se aflau în superioritate.

Totul s-a schimat în repriza a 3-a. Maghiarii au marcat la doar un minut după ce pucul a fost aruncat pe gheaţă, tot în superioritate, şi au închis tabela cu 12 secunde înainte de final când harghitenii au lăsat poarta goală. Ambele reuite, marca Kiss.

1. Fehervari Titanok 5 2 3 0 0 11:5 18
2. Gyergyoi 3 2 0 0 1 15:5 10
3. Hokiklub Budapest 3 1 1 1 0 8:6 6
4. Vienna II 4 1 0 1 2 7:15 5
5. Vasas 2 0 0 2 0 4:6 2
6. DAB 3 0 0 0 3 4:12 2