Chiar dacă au jucat pe terenul ultimei clasate, CSM VSKC Miercurea Ciuc, baschetbaliștii de la CSM Galați au fost învinși cu scorul 75-69 (17-16, 22-22, 17-17, 19-14) într-o partidă care a contat pentru runda a 13-a ,a primului tur al Ligii Naționale de Baschet. În primele trei sferturi în care cele două echipe au mers cap la cap, gazdele intrând în ultimul sfert cu un avantaj de doar un punct. Diferența s-a făcut în ultimsfert al meciului. În debutul sfertului patru jucătorii gazdelor au izbutit un parțial 13-0, avans ce nu a mai putut și surmontat de jucătorii formației gălățene.

Gălățenii au deschis partida printr-o reușită de la distanță a lui Ciotlăuș. Milon a mărit diferența printr-un coș pe pătrundere, înainte ca Bogdanovic să înscrie primele puncte ale gazdelor de la semi-distanță. Zerkula a reușit egalarea din spatele arcului de cerc. Parțialul de 10-0 al harghitenilor a continuat cu cele 5 puncte ale lui Vujadinovic. Un layup al lui Bogdanovic făcea ca tabela să indice 17-10 pentru elevii lui Laszlofy Botond. A urmat însă un run de 6-0 al oaspeților cu cele șase puncte ale lui Brewton, care stabilea scorul primului sfert.

CSM Galați a continuat momentele bune de joc cu 10 puncte consecutive în debutul actului secund, aparținându-le lui Vlad și Milon. Lam a fost faultat de Stan pe o aruncare de trei puncte și a transformat toate cele trei libere. După încă o reușită a lui Bogdanovic și liberele lui Vujadinovic și Zerkula, Miercurea Ciuc s-a apropiat la două puncte (26-28). Brewton a reușit primul său coș de trei puncte al meciului și făcea ca tabela să indice 28-32, înaintea unui parțial de 11-6 al elevilor lui Boton. Scorul la pauza mare era 39-38.

Maksim Sturanovic a înscris primele puncte ale celei de-a două părți a confruntării cu un slam-dunk după o acțiune colectivă excelentă a formației sale. Ciotlăuș și Milon au înscris și ei înainte ca Lufile să transforme un coș cu fault de la semi-distanță. Ciotlăuș și Masters au punctat din nou pentru Galați, iar Djurovic a răspuns prin același procedeu pentru echipa adversă, iar scorul era 49-50 pentru gălățeni cu 4 minute rămase din sfertul trei. Masters a înscris încă un coș de trei puncte, dar harghitenii au încheiat actul cu un parțial de 7-2 și conduceau cu 56-55 înaintea ultimelor 10 minute.

Bogdanovic a deschis ultimul sfert cu două coșuri de afară și o reușită de la linia de libere, iar Florin Nini a cerut timp de odihnă pentru elevii săi, care nu înscriseseră deloc până în acel moment al ultimului sfert. Nici acest timeout nu l-a putut opri pe Bogdanovic care a înscris a treia triplă consecutivă. Master s-a revanșat și printr-un coș din zero grade, a redus diferența la doar șase puncte (66-60), înainte de timeout-ul lui Botond. Djurovic a înscris un coș de la semi-distanță care ducea avantajul din nou la șase puncte. Lam le-a tăiat definitiv aripile oaspeților cu un and one. Scorul final a fost 75-69.

Florin Nini a folosit o rotație de opt jucători, iar cel mai bun marcator a fost Fergusson-Master cu 18 puncte. Pentru CSM Galați au mai punctat: Brewton 16p, Millon 15p, Ciotlăuș 8p, Sturanovic 5p, Vlad 4, Pesic 2p, Stan 1p.

Mihajlo Bogdanovic a încheiat cu 26 de puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive cu 10/12 din acțiune. Branislav Vujadinovic și Lock Lam au fost și ei în double digits cu 14, respectiv 10 puncte.

CSM Galați este pe locul 12 în LNBM, cu 16 puncte din 13 meciuri jucate. Luni, 10 ianuarie, de la ora 18.00, va juca la Sala Sporturilor Dunărea cu Argeș Pitești, în etapa a 14-a din LNBM. În etapa următoare, CSM Miercurea Ciuc se deplasează în capitală pentru duelul cu Rapid București.

Sursa: Realitatea de Galati

Articolul precedentGabriel Oprea: Holocaustul a fost un genocid. Este un adevăr dureros ce nu poate fi nici negat, nici minimalizat
Articolul următorCare sunt diferențele majore între măștile de protecție. Ce reprezintă FFP1 / FFP2 / FFP3 / KN95