Duminică, 28 august, de la ora 11.00, pe satdionul Municipal din Miercurea Ciuc, s-a jucat meciul din etapa a 4-a din Liga 2, între FK Csikszereda și Gloria Buzău. Ciucanii au reușit să obțină a doua victorie consecutivă și a întrerupt invincibilitatea echipei lui Cristi Pustai cu o victorie cu 3-2 (2-1).

Gazdele au avut o primă ocazie de gol în minutul 3. Jebari a pasat pe culoar, El-Sawy a avansat în careu, în dreapta, a preluat prea lung, Stoian a ieșit în întâmpinare și jucătorul ciucanilor a șutat din marginea careului mic în blocajul portarului. În minutul 12, la o centrare din corner din partea dreaptă, Trebotic s-a înălțat bine și a reluat cu capul puțin pe lângă bara a doua, în stânga.

În minutul 16 gazdele au deschis scorul. După un corner, mingea a fost recentrată cu capul în centru de Gal-Andrezly, Ivanovici a preluat și a așezat înapoi pentru Omar El-Sawy, care a șutat din prima, de la circa 20 de metri, central. Mingea s-a dus în dreapta, la semi-înălțime, învingându-l pe Stoian, 1-0.

În minutul 18 gazdele au majorat diferența. La o centrare înaltă din dreapta careului, aproape de pe linia de fund, Lorant Kovacs a luftat în 7 metri, mingea a fost preluată de Petre Ivanovici, care a pivotat și a șutat din 8 metri, ușor lateral stânga, la prima bară, jos, făcând inutil plonjonul lui Stoian, 2-0.

În minutul 29 pe o fază de atac și o pasă aruncată în stânga, Blejdea l-a depășit ușor pe Gal-Andrezly, a pătruns în careu, însă a trimis direct în brațele portarului Gyenge. În minutul 31 Sălceanu a centrat de pe stânga, dar devierea lui Ciobanu a fost slabă și portarul a reținut. În minutul 39 buzoienii au avut o ocazie de a reduce din handicap, în urma unui corner de pe stânga. Honciu a centrat în careu, mingea a fost așezată de Witorski pentru Trebotic, dar șutul acestuia de la 10 metri a trecut puțin pe lângă poarta gazdelor. În minutul 41 El-Sawy a primit o minge la 19 metri, lateral dreapta, și a șutat puternic, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă, la prima bară.

În minutul 45, după un corner de pe stânga, Honciu a centrat la bara a doua, mingea a fost retrimisă cu capul în fața porții de Ariel Lopez, Vîrtej a încercat să reia și mingea a fost bâlbâită la marginea careului mic, apoi a ajuns la Cristian Ciobanu, care a șutat din 3 metri sub transversală, 2-1.

În minutul 48 El Sawy a șutat de la 20 de metri. central, dar Stoian a respins peste poartă. În minutul 49 Csikszereda a reușit să refacă diferența de două goluri. Gal-Andrezly a centrat din dreapta, David Kelemen, scăpat din marcajul lui Pîrvulescu, a trimis cu capul din 6 metri, central, și înscrie în dreapta, 3-1.

În minutul 63 Pârvulescu a centrat din dreapta, iar Ciobanu a deviat de la prima bară, dar Gyenge a reținut.

În minutul 66, la o lovitură liberă de la 25 de metri executată de Honciu, mingea a fost respinsă la marginea careului, iar Matiș a reluat fără preluare, de la 18 metri, 3-2.

În minutul 69 Neicuțescu a primit o pasă în adâncime, dar după a a intrat în careu a pierdut controlul balonului și mingea a ieșit în aut de poartă. În minutul 80. Matiș a șutat de la 20 de metri, la capătul unei acșțiuni ofensive a oaspeților, dar pe direcția portarului gazdelor. În minutul 88, la o centrare de pe stânga, Wiktorski nu a reluat precis cu capul din 6 metri și portarul Gyenge a reținut, dar fundașul buzoienilor se afla și în poziție afară din joc.

FK Csikszereda: Gyenge – M. Kovacs, Kelemen (cpt.), Apro – Ivanovici (min. 84), L. Kovacs (min. 73 Bărăbaș), Panos (min. 68 Csuros), Gal-Andrezly (min. 84 Takacs)– Jebari, El-Sawy – Jelena (min. 73 Klemen). Antrenor: Francisc Dican

Gloria Buzău: R. Stoian  – Sg. Pîrvulescu, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – Trebotic (min. 46 Gaitan, min. 82 Val. Munteanu), A. Lopez – Honciu, Al. Munteanu (min. 46 Matiș), Blejdea (min. 66 Neicuțescu) – Cr. Ciobanu (min. 66 V. Alexandru). Antrenor: Cristian Pustai