Patinoarul Olimpic din Brașov a fost arhiplin la meciul celor mai bune echipe din România, în competiția din Erste Liga. Corona Brașov și SC Miercurea Ciuc au furnizat un meci atractiv în care echipa gazdă a jucat foarte bine, cu determinare și a învins meritat cu scorul de 5-2.

Scorul a fost deschis de gazde în min. 18’00’’ prin Molnar Zoltan, după care Miercurea Ciuc a egalat la o diferență de 21’’. A două repriză a aparținut în totalitate “lupilor” care au făcut o demonstrație de hochei spre deliciul publicului. Scorul celei de-a doua reprize, 2-0, reflectă dominarea totală a gazdelor, care au înscris prin Mark Lee în min. 28’06’’ și Trancă Daniel în min. 34’07’’.

În ultima repriza, meciul a fost la fel de spectaculos cu faze mai ales la poarta oaspeților. Daniel Trancă a majorat avantajul în min. 53’21’’, după care Miercurea Ciuc a înscris în min. 54’14’’. Ultimul gol al meciului a aparținut însă, tot Coronei, autorul lui fiind Peter B. în min. 57’47’’ iar Corona obține o victorie clară cu 5-2 care o menține în lupta pentru locul 4 în Master-Round-ul Erste Liga.

Meciul a contat pentru a 7-a etapă din play-off-ul Erste Liga. După acest rezultat SC Miercurea Ciuc se menţine pe locul 5 în clasament cu un punct în faţa Coronei.

1. Ferencvaros 5 3 1 0 1 20:17 17
2. Ujpest 6 4 0 1 1 20:11 14
3. DEAC 5 3 0 0 2 15:12 9
4. Csikszereda 7 2 0 0 5 14:19 9
5. Brasov 7 2 0 0 5 14:24 8

Sursa foto: Corona Brasov Wolves