Victorie mare pentru Sport Klub Miercurea Ciuc. Hocheiştii harghiteni au trecut de Ferencvaros, liderul din Erste Liga după loviturile de departajare. La finalul celor 3 reprize regulamentare ale meciului disputat ieri, tabela arăta 4-4. În prelungiri nu s-a mai înscris, iar la loviturile de departajare singurii care au reuşit să înscrie au fost ciucanii.

Începutul de meci a fost dominat de Sport Klub Miercurea Ciuc. La sfârşitul primeri reprize scorul a fost 2-0, după ce Szabolcs Papp a reuşit o dublă.

A 2-a repriză a fost mai echilibrată, Tamas Reszegh a înscris pentru 3-0, însă Ferencvaros a redus din diferenţă prin David Jaszai.

În a 3-a repriză, Csanad Fodor a înscris pentru ciucani, însă şi ungurii au reuşit 3 goluri prin Pavuk, Jaszai din nou şi Nagy cu 45 de secunde înainte de finalul meciului.

Tamas Biro a reuşit să aducă victoria ciucanilor după ce a fost singurul care a reuşit să înscrie la loviturile de departajare.

Cu această victorie, Sport Klub Miercurea Ciuc a trecut din nou pe locul 4 în clasamentul Play-Off-ului Erste Liga.

1. Ferencvaros 8 4 1 1 2 28:28 21
2. Ujpest 8 5 0 1 2 28:18 17
3. DEAC 8 4 0 0 4 24:23 12
4. Csikszereda 8 2 1 0 5 19:23 11
5. Brasov 8 3 0 0 5 18:25 11

Sursa Video: Erste liga, Sursa foto: facebook Csíkszeredai Sportklub

Articolul precedentUn tablou de Picasso în camera de corpuri delicte a IPJ Harghita