Imperial Wet Miercurea Ciuc a trecut pe primul loc în clasamentul Ligii Naţionale de Futsal după ce a reuşit să câştige derby-ul cu Autobergamo Deva. După meciul de iari, care s-a termint 4-2 pentru ciucani, cele două echipe au făcut rocada în clasament, iar acum Imperial Wet are un punct în faţă.

Meciul dintre Imperial Wet şi Autobergamo Deva a fost primul al etapei a 17-a şi s-a disputat în sala sporturilor din Miercurea Ciuc în faţa a aproximativ 1.000 de oameni.

Meciul a început foarte bine pentru echipa din Miercurea Ciuc, care în minutul 12 conducea deja cu 3-0 prin glurile marcate de Cristian Matei (5), Ștefan Rakics (7), László Szőcs (12).

A 2-a repriză a fost mult mai echilibrată. Cu toate acestea Imperial Wet a reuşit să înscrie din nou prin Dimitri Bondar (31) şi să ducă scorul al un categoric 4-0. Pe final jucătorii din Miercurea Ciuc s-au mai relaxat, iar Autobergamo a înscris de două ori prin Attila Bíró (35) şi Calvo Pardo din lovitură de la 10 metri cu jumătate de minut înainte de final.