Cu 12 probe speciale incluse in program, Raliul Perla Harghitei a fost o competitie spectaculoasa, cu schimbari de clasament, rasturnati de situatie, abandonuri tehnice si iesiri in decor. Concursul s-a dovedit, din nou, unul de urmarit de catre fani, care s-au aflat pe marginea specialelor in numar mare, cu lupte interesante si stranse, dar si cu surprize.

Dupa ce a dominat cursa harghiteana de la inceput pana la final, cu 11 victorii de proba din 12 posibile, Simone Tempestini si-a adjudecat a treia victorie a sezonului din tot atatea participari, fiind, in prezent, lider in clasamentul general provizoriu. La peste 1 minut si 20 de secunde de invingator s-a clasat Bogdan Marisca, cel care a ocupat locul secund in cursa din judetul Harghita si anul trecut, in timp ce podiumul a fost completat de Dan Girtofan. Lupta pentru locul secund a fost una stransa, patru piloti fiind implicati in duelul in care Marisca a fost cel mai rapid. Sebastian Barbu s-a clasat al patrulea, la mai putin de 5 secunde de podium, in timp ce Alexandru Pitigoi a completat top-ul 5, la 1,4 secunde de pilotul sibian.

In cadrul clasei RC2N, Andrei Girtofan a facut o cursa perfecta, fiind constant in fruntea clasamentului si reusind victoria in fata lui Calin Bucur cu un avans de peste un minut, in timp ce Cristi Timisica a completat podiumul categoriei, aratand, din nou, un ritm bun. Clasa RC3 a fost adjudecata de Adrian Teslovan, cel care a controlat cursa pe parcursul celor 12 probe speciale si care s-a impus si in clasamentul masinilor cu tractiune fata. Teslovan a fost urmat in categoria RC3 de Mihai Manole si Enis Arif, in timp ce Remus Cotut, extrem de rapid pe parcursul weekendului, l-a urmat pe Teslovan pe podiumul clasamentul 2FWD, unde Manole a fost al treilea. Profitand de abandonul lui Mihnea Muresan, Csongor Szabo s-a impus in cadrul clasei RC4, acolo unde lupta pentru victorie a fost stransa intre cele trei echipaje de pe podium, pilotul covasnean fiind urmat de Alexandru Gheorghe si Eugen Caragui, ultimul fiind la un pas de o iesire in decor pe penultima speciala a cursei.

In clasamentul RC5 Norbert Maior a dominat cursa de la inceput, fiind cel mai rapid in categoria unde a fost urmat de surpriza Andrei Georgescu, debutantul care a aratat un ritm incredibil in acest weekend. Podiumul a fost completat de Danut Budai, cel care s-a clasat al doilea in Cupa Suzuki, dupa Georgescu, categorie care l-a avut pe podium pe Bogdan Talasman. Cupa Dacia a avut parte de multe rasturnari de situatie, cu o iesire in decor pentru Bogdan Gheorghiu, cel care a condus clasamentul cupei monomarca in cursa harghiteana. In acelasi timp, profitand de o pana a lui Cristi Sugar, Andrei Mitre obtine victoria in fata debutantului Horea Balea, care ocupa locul secund, urmat de Silviu Procopiu.

In cadrul clasei 11, Bogdan Nastase a controlat ostilitatile si s-a impus cu peste 2 minute avans in fata lui Adrian Iliescu, podiumul fiind completat de Razvan Nechifor. Cu un Alexandru Pitigoi cel mai rapid in cadrul clasei 12 la bordul modelului Porsche, clasa i-a avut pe podium pe Remus Cotut, care a aratat un ritm excelent de-a lungul celor 12 probe speciale, in timp ce Dorin Costea a ocupat ultima treapta a podiumului.

In Rally2 ostilitatile au fost controlate de Dan Nicoschi, care a obtinut cel mai bun timp pe toate probele speciale si s-a impus categoric in fata lui Samuil Mircea si a lui Claudiu Albut, ultimul fiind invingatorul clasei A3. Pe langa Nicoschi si Mircea, clasa A2 l-a avut pe podium pe Cosmin Salistean, in timp ce podiumul categoriei A3 a fost completat de George Marinescu si Aurelian Malutan. Roland Csato a fost singurul participant care a ajuns la final in cadrul clasei A1, in timp ce Bogdan Moldovan si-a adjudecat clasa B, fiind singurul concurent cu o masina integrala. In Campionatul de Raliuri dedicat Vehiculelor Istorice, Ferenc Wirtmann s-a impus, urmat de Lorincz Borbely si Dorin Alexandrescu pe podium, scrie www.rallymax.ro.

Articolul precedentCOD GALBEN de vijelii şi ploi torenţiale în 21 de judeţe, inclusiv Harghita
Articolul următorFOTO Un bărbat care s-a rătăcit pe munte a fost salvat de jandarmii montani de la Lacu Roșu