Sport Club Miercurea Ciuc a obţinut ieri seară o victorie importantă în Erste Liga. Ciucanii au trecut pe propria gheaţă de DAB Dunaújvárosi cu scorul de 3-1 (0-1, 1-0, 2-0).

Meciul nu a fost unul foarte facil, aşa cum se aştepta, ba mai de grabă unul destul de greu, în care ciucanii au reuşit să facă diferenţa doar în ultima repriză.

Scorul a fost deschis de echipa din Ungaria prin Turcotte în minutul 11, iar la prima prauză s-a instrat cu scorul de 0-1.

După pauză hocheiştii harghiteni şi-au mai revenit, au pus stăpânire pe joc şi au marcat de 3 ori, odată în a 2-a repriză prin Becze, în minutul 31, în superioritate, şi de două ori în cea de-a 3-a repriză prin Sallo şi Shalla, în minutele 45 şi 46.

După acestă victorie, SC Miercurea Ciuc şi-a mărit avansul în fruntea Erste Liga. Ciucanii au 48 de puncte din 18 meciuri, şi sunt urmaţi de Ferencvaros cu 35 de puncte din 16 meciuri.

Astăzi, de la ora 18.30, se dispută derbyul judeţului dintre SC Miercurea Ciuc şi HC Gheorgheni.

Articolul precedentStudiu: Suntem mai triști duminica
Articolul următorAnimal pe cale de dispariție, în Parcul Național Piatra Craiului