COD GALBEN DE VIITURI, EMIS DE HIDROLOGI PE RÂURI DIN MOLDOVA ȘI TRANSILVANIA

COD GALBEN DE VIITURI, EMIS DE HIDROLOGI PE RÂURI DIN MOLDOVA ȘI TRANSILVANIA
Atenționarea se află în vigoare până vineri, 23 mai, ora 08.00
O atenționare Cod galben de inundații, valabilă până vineri dimineaţa pe râuri din nouă județe din Moldova și Transilvania, a fost emisă de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA).
Atenționarea este emisă pentru intervalul cuprins între 22 mai (ora 12:00) și 23 mai (ora 08:00), relatează Agerpres.
În perioada anterior menționată, pe fondul situaţiei hidrometeorologice actuală şi a prognozei meteorologice pentru următoarele 24 de ore, dar şi ca urmare a precipitaţiilor prognozate şi a propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide, creşteri de debite şi de niveluri, cu posibile depăşiri ale Cotelor de atenţie pe râuri din bazine hidrografice situate pe raza a nouă județe din Moldova și Transilvania.
Bazinele hidrografice vizate
Conform INHGA, fenomenele hidrologice prognozate pentru joi şi vineri se pot produce cu probabilitate şi cu intensitate mai mare pe unele râuri mici din judeţele: Neamţ, Bacău şi Vrancea.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 10:46 - Nicușor Dan reia negocierile pentru formarea guvernului. Ce scenarii are pe masă
- 22:24 - Romprest a pierdut procesul cu Primăria sectorului 1 pentru contractul de milioane de euro
- 21:28 - UE pregătește un dialog direct cu Vladimir Putin. Bruxelles-ul se teme că ar putea fi exclus din negocierile privind Ucraina
Urmărește știrile Realitatea de Harghita și pe Google News













