PERCHEZIŢII ÎNTR-UN DOSAR PRIVIND COMERCIALIZAREA DE SUBSTANŢE INTERZISE; UN TÂNĂR A FOST ARESTAT

PERCHEZIŢII ÎNTR-UN DOSAR PRIVIND COMERCIALIZAREA DE SUBSTANŢE INTERZISE; UN TÂNĂR A FOST ARESTAT
Procurorii au dispus reţinerea a doi bărbaţi, în vârstă de 27 şi de 36 de ani
Poliţiştii Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Harghita, împreună cu procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Harghita, au efectuat zece percheziţii domiciliare, în cursul zilei de miercuri, la persoane din municipiul Gheorgheni şi din comunele Joseni, Ciumani şi Sândominic, într-un dosar penal privind săvârşirea infracţiunii de efectuarea de operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive, ulterior un tânăr fiind arestat, au informat IPJ şi DIICOT Harghita.
"Din cercetările efectuate, a reieşit că, pe parcursul anului 2024, două persoane ar fi procurat, deţinut şi comercializat diferite cantităţi de substanţe interzise către consumatori din judeţul Harghita. În urma percheziţiilor domiciliare, poliţiştii au descoperit şi ridicat aproximativ 2,3 kilograme de substanţă psihoactivă (2-MMC), 49 de comprimate de diverse culori (aflate în curs de expertizare), aproximativ 10 grame de canabis, obiecte utilizate la traficul şi consumul de droguri, precum şi alte mijloace de probă", au transmis sursele citate.
În urma administrării probatoriului, la data de 9 octombrie, procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism - Biroul Teritorial Harghita, au dispus reţinerea a doi bărbaţi, în vârstă de 27 şi de 36 de ani, cercetaţi pentru săvârşirea infracţiunii de efectuarea de operaţiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive.
În cursul zilei de joi, judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Harghita a dispus arestarea preventivă a inculpatului în vârstă de 27 de ani.
Acţiunea a beneficiat de sprijinul poliţiştilor din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Harghita şi al jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Harghita.
AGERPRES
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:41 - Secretarul Trezoreriei SUA cere front comun împotriva finanțării Iranului
- 21:28 - Daniel Udrescu: Regimul fiscal al proprietății imobiliare după modificările aplicabile începând cu anul 2026: dublă și chiar triplă impunere, incoerență sistemică și discriminare structurală între persoana fizică și persoana juridică
- 21:27 - Anca Alexandrescu: „Ne-ați înnebunit că „vin rușii”. N-au venit rușii, vin nemții”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Harghita și pe Google News














