SURSE: ANCA DRAGU AR PUTEA FI NOUL PREMIER AL COALIȚIEI

SURSE: ANCA DRAGU AR PUTEA FI NOUL PREMIER AL COALIȚIEI
Informația acestei zilei, apărută pe surse după lungile negocieri între partidele politice și Nicușor Dan
O femeie tehnocrat ar putea fi varianta de premier. Este informația acestei zilei, apărută pe surse după lungile negocieri între partidele politice și Nicușor Dan.
Potrivit unor surse citate de Realitatea PLUS, pentru funcția de premier ar putea fi luată în calcul inclusiv Anca Dragu, cea care în momentul de față conduce Banca Națională a Moldovei.
Sunt discuții în continuare pentru cel care urmează să conducă Executivul.
Sursele citate de Realitatea PLUS spun că partidele se opun acestui scenariu. Există, deci, tensiuni pe această temă.
Inclusiv președintele Nicușor Dan spunea că pe masă sunt în continuare toate cele 3 scenarii: premier tehnocrat, rotativă guvernamentală sau unul dintre liderii partidelor să fie desemnat.
Astăzi vor avea loc noi negocieri la Palatul Cotroceni și până la finalul săptămânii am putea să aflăm și care va fi premierul desemnat.
Citește și:
- 12:57 - Nicușor Dan, în campania electorală: „Cătălin Predoiu, potrivit pentru premier”
- 09:44 - Lista oficialilor care merg la parada de la Moscova. Un singur lider european participă
- 08:01 - UDMR cere refacerea coaliției de guvernare. Kelemen Hunor: „Nu există soluții miraculoase”
- 22:11 - Zelenski îi avertizează pe liderii care merg la parada lui Putin. Tensiune uriașă înainte de 9 mai
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Harghita și pe Google News













