Una dintre cele mari surprize din acest sezon de Erste Liga a avut ca protagoniste echipele din judeţul Harghita. Hochei Club Gheorgheni a trecut de Sport Club Miercurea Ciuc chiar pe gheaţa liderului.

Derbyul Harghitei a fost unul foarte spectaculos, cu multe ocazii şi faze de poartă. Echilibrul s-a păstrat până la final, însă în cele din urmă, hocheiţtii din Gheorgheni au reuţit să câştige prin golul de aur marcat în prelungirile partidei.

SC Miercurea Ciuc – HC Gheorgheni a fost 4-5 (1-1, 2-1, 1-2, 0-1). Meciul a fost echilibrat, şi pe când cele două echipe au preluat conducerea scorului. Echipa din Gheorgheni a condus cu 1-0, şi 2-1 iar ciucanii cu 3-2 şi 4-3.

Golurile au fost marcate de Pelley min. 19, Rokaly min 36, Shalla min. 37 şi Taratukhin min 57, pentru SC Miercurea Ciuc, şi  Vorobyev min 7 şi 22, Peter min 54 şi Goga min. 59 pentru Gheorgheni.

Golul de aur a fost marcat în a 2-lea minut de prelungir pentru HC Gheorgheni de către Rupert.

SC Miercurea Ciuc conduce încă în clasamentul Erste Liga cu 49 de puncte. HC Gheorgheni se află pe locul 5 cu 22 de puncte.

Articolul precedentConcurs dedicat Zilei Naţionale destinat elevilor din Harghita
Articolul următorOperațiune de amploare: reținuți în trafic, cu chei false pentru deschiderea yalelor de apartament