United Galați este la o victorie de finala campionatului Ligii I la futsal. În primul meci din semifinale, disputat miercuri seara, formația gălățeană s-a impus categoric, scor 7-2, (3-1) pe terenul celor de la FK Odorheiu Secuiesc.

Brazilianul Pele a deschis scorul prin Pele, și tot el a marcat și celelalte două goluri ale gălățenilor, în minutele 15 și 16. Gazdele au marcat și ele un gol în prima repriză, prin Balazsi în minutul 16. După pauză, gălățenii s-au distanțat la 6-1 după golurile marcate de Crișan în minutul 22, Boșneagă în minutul 24, și Cireș în minutul 29. FK Odorheiu Secuiesc a redus din handicap în minutul 35, prin golul marcat de CSomor, iar scorul final a fost stabilit de Araujo, în minutul 40.

Ignat și Araujo au reușit câte două assist-uri, o pasă decisivă a furnizat și Crișan, în vreme ce Boșneagă și Cireș au înscris după ce au recuperat mingea în apropierea propriului semicerc.

FK Odorheiul Secuiesc: Grigoraș, Farkaș – Szecsi, Balint, Balazsi, Kedei, Tanko, Miklos, Kanyo, Galfi, Jakab, Kerestely, Csomor, Peter. Antrenor principal: Jakab Zoltan.

United Galați: Toniță, Cârdei, Păduraru – Burdujel, Araujo, Crișan, Pelé, Ignat, Cireș, Petică, Arhire, Oană, Boșneagă. Antrenor principal: Florin Ignat. Antrenor secund: Viorel Cojoc. Antrenor portari: Alexandru Tănăsilă.

United Galați conduce cu scorul 1-0 la general în seria din semifinale cu FK Odorheiu Secuiesc și mai are nevoie de o victorie pentru a obține calificarea în finală. Următorul meci dintre cele două echipe este programat marți, 19 aprilie, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor Dunărea din Galați. Dacă va fi necesar se va disputa și meciul trei, tot la Galați.

Articolul precedentCulisele Statului Paralel | Polițiști de frontieră, specialiști în imobiliare. Ce salarii au ofițerii de la graniță
Articolul următorCulisele Statului Paralel | Acuzații: Accesul serviciilor la datele românilor. Controverse uriașe în jurul „Cloud-ului guvernamental”