ACSH Gheorgheni a obţinut o victorie importantă în play-off-ul Erste Liga, Ieri, într-un meci disputat pe teren propriu harghitenii au trecut cu 7-0 de DEAC Debrecen. Meciul a fost la discreţia hocheiştilor din Harghita şi în niciun minut nu s-a pus problema învingătoarei.

Protagonistul primei reprize a fost rusul Pavel Vorobyev. acesta a marcat toate cele 3 goluri ale partidei în minutele 6, 14 şi 18.

A doua repriză s-a disputat în aceiaşi direcţie. La sfârşitul ei era deja 5-0, după ce Steen şi Constantin în inferioritate au reuşit să înscrie în minutele 26 şi 36.

Nici ultima repriză nu s-a schimbat. Harghitenii au mai înscris de două ori prin Goga şi Elekes. Ambele goluri în ultimele două minute de joc.

Cu o zi înainte ACSH Gheorgheni a pierdut pe teren propriu cu aceiaşi echipă cu scorul de 3-2.

După 4 meciuri disputate în play-off, scorul la general este 2-2. În semifinalele Erste Liga se califică echipa care câştigă 4 meciuri din 7.