După ce cu o zi înainte, ACSH Gheorgheni a pierdut fără drept de apel meciul disputat acasă cu Hochei Klub Budapesta, ieri hocheiştii din Gheorgheni s-au mobilizat mult mai bine şi au reuşit o victorie mare, tot pe teren propriu, împotriva liderului din play-out-ul Erste Liga, Fehervari Titanok.

Echipa din Gheorgheni s-a impus cu scorul de 4-2 după un joc în care hocheiştii noştrii au reuşit să întrarcă soarta meciului în ultimele două reprize.

În prima repriză, la timona a fost echipa din Ungaria. După doar nouă minute, Fehervari Titaok avea deja avans de două puncte prin golurile mrcate de Jack Lewis şi Tamas Laday.

După prima pauză rolurile s-au înversat, iar ACSH Gheorgheni a început să îşi revină. Hunor Csergo e reuşit o dublă iar după două reprize tabela arăta 2-2.

Cea de-a treia repriză s-a desfăşutat la cel ca cea precedentă, tot cu hocheiştii din Gheorgheni în prim plan. Rezultatul la final a fost 4-2 după ce Tibor Sára şi din nou Hunor Csergo au reuşit să înscrie.

Partida a fost arbitrată de Levente Siko şi Attila Csata, iar la meci au asistat 1.100 de persoane.

Victoria îi menţine pe locul doi în plaz-out pe jucătorii din Gheorgeni, însă îi apropie la doar 3 puncte de lider.

1. Fehervari Titanok 8 3 3 0 2 19:14 21
2. Gyergyoi 8 4 1 0 3 26:18 18
3. Vienna II 8 5 0 1 2 23:23 17
4. Hokiklub Budapest 7 3 1 1 2 23:20 12
5. DAB 8 3 0 0 5 23:28 11
6. Vasas 7 0 0 3 4 13:24 3