La primul meci oficial pe noua arenă din Ghencea, CSA Steaua a obținut o victorie, însă una chinuită, 1-0 cu Csikszereda Miercurea Ciuc, scrie DIGISPORT.

Meciul a început cu un spectacol pirotehnic al fanilor din tribune, iar prima ocazie a meciului a venit abia în minutul 37, când CSA a ratat prin Zaharia. Până la pauză, Csikszereda a ratat prin Kovacs, iar roș-albaștrii au mai avut și ei o ocazie.

În repriza secundă, harghitenii au început mai în forță, iar Steaua a fost aproape de autogol, prin Bactăr. După o oră de joc, Csikszereda a mai ratat două ocazii bune, iar în minutul 71, echipa antrenată de Vali Suciu a irosit cea mai mare șansă a meciului, când Călințaru a scos de pe linia porții mingea trimisă de Veregut.

Pe final, trupa antrenată de Daniel Oprița a avut o oportunitate bună prin Răsdan, iar apoi a deschis scorul în minutul 79, prin Chipirliu, care a marcat astfel primul gol oficial pe noul stadion.

Până la final, Răsdan a mai ratat o șansă mare, iar CSA Steaua – Csikszereda s-a terminat 1-0 în prima etapă din Liga 2.