În etapa care s-a jucat ieri în Erste Liga toate cele 3 echipe româneşti prezente în competiţie au pierdut.

Sport Klub Miercurea Ciuc a pierdut cu 2-5 în deplasarea de la Ferencvaros, ACSH Gheorgheni 0-3 la DAB şi Corona Braşov 1-3 la DEAC.

Sport Klub Miercurea Ciuc a început foarte prost meciul de la Ferencvaros. În minutul 15 ungurii conduceau deja cu 3-0 prin golurile marcate de Walls, Switzer şi Jaszai. La prima pauză a fost 3-1 după ce Anisin a redus din diferenţă. În repriza a 2-a Turatukhin a făcut 3-2 în superioritate, însă Switzer a înscris din nou, tot în superioritate. Cu 3 secune înainte de finalul meciului Jaszai a făcut 5-2, chiar dacă ungurii erau în inferioritate.

Şi ACSH Gheorgheni a pierdut fără drept de apel în deplasare la DAB. Scorul a fost 0-3 şi s-a stabilit chiar în prima repriză. În primul sfert de oră ungurii au înscris prin Lancses, Mestyan şi Uski.

Chiar dacă au pierdut, cele două echipe harghitene îşi pastrează locurile în clasament. Sport Klub Miercurea Ciuc locul 2 în play-off şi ACSH Gheorgheni locul 2 în play-out.

1. Ferencvaros 4 3 1 0 0 18:11 17
2. Csikszereda 5 2 0 0 3 10:11 9
3. Ujpest 4 2 0 1 1 14:8 8
4. DEAC 4 2 0 0 2 9:10 6
5. Brasov 5 1 0 0 4 8:19 5

1. Fehervari Titanok 5 2 3 0 0 11:5 18
2. Gyergyoi 5 3 0 0 2 17:9 13
3. DAB 5 2 0 0 3 11:15 8