În ultimele 3 zile, pompierii militari harghiteni au acţionat pentru stingerea a 6 incendii de vegetaţie uscată.
Este vorba despre arderi necontrolate care s-au manifestat pe o suprafață totală de aproximativ 4 hectare de teren în zona localităţilor Miercurea Ciuc, Leliceni, Odorheiu Secuiesc și Toplița (zona Zăpode), unde, prin intervenţia promptă a pompierilor, s-a reușit limitarea propagării flăcărilor la pădurea de molid aflată în imediata apropiere. În misiunile de stingere au fost implicaţi 25 de pompieri militari cu 6 autospeciale de stingere. Cauza probabilă de izbucnire a acestor incendii a fost focul deschis în spații deschise.
Revenim și facem același apel pentru respectarea măsurilor specifice de prevenire a acestui tip de incendii:
- nu utilizaţi focul deschis în locuri cu pericol de incendiu, pe timpul nopţii şi pe timp de vânt;
- nu utilizaţi focul deschis la distanţe mai mici de 100 de metri faţă de construcţii, materiale sau substanţe combustibile (casă, şură, depozit de furaje, pădure etc);
- arderea resturilor vegetale, gunoaielor, deşeurilor şi a altor materiale combustibile efectuaţi-o în locuri special amenajate (gropi ş.a.);
- interesaţi-vă la Primărie în ceea ce priveşte planificarea zilelor şi locurile special amenajate în care se adună resturile menajere şi vegetaţia uscată din localitate în scopul arderii;
- arderea miriştilor, a vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale efectuaţi-o numai pe baza permisului de lucru cu foc, după ce a fost informat în prealabil Serviciul voluntar pentru situaţii de urgenţă din cadrul Primăriei;
- asiguraţi supravegherea permanentă a arderii şi stingeţi jarul după încetarea acesteia;
- educaţi şi supravegheaţi copiii în vederea interzicerii jocului cu focul.