8 persoane în carantină și 93 izolate la domiciliu. Prefectura Harghita: Persoanele sunt asimtomatice

8 persoane în carantină și 93 izolate la domiciliu. Prefectura Harghita: Persoanele sunt asimtomatice
Persoanele sunt asimptomatice, iar cele 8 teste prelevate de la cei aflați în carantină au fost transmise la Cluj pentru analize.
Opt persoane erau plasate în carantină și alte 93 se află în izolare la domiciliu, informează Instituția Prefectului Județului Harghita într-un buletin publicat duminică pe site-ul instituției.
Persoanele sunt asimptomatice, iar cele 8 teste prelevate de la cei aflați în carantină au fost transmise la Cluj pentru analize.
Este activat Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției, în care sunt reprezentate toate instituțiile cu atribuții în gestionarea epidemiei.
La spitale se vor amplasa corturi tip ISU la intrarea în Unitățile de Primiri Urgențe amenajate pentru triajul pacienților cu simptomatologie.
Se va aloca un post telefonic permanent pentru comunicare directă cu persoanele aflare în izolare/carantină.
Conform Hotararii nr. 9 din 14.03.2020 a CNSSU se restricționează activitățile culturale, artistice, religioase, sportive care presupun participarea a peste 50 persoane, realizate in spatii inchise.
Citește și:
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
- 15:43 - Papa Leon salută armistițiul din Iran: „Un semn de speranță”
- 15:40 - CNA a respins solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Harghita și pe Google News










