Guvernul României: "Nu crede tot ce primești pe Facebook sau WhatsApp”

Guvernul României: "Nu crede tot ce primești pe Facebook sau WhatsApp”
Comunicarea de informaţii false se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Pe rețelele sociale și pe aplicațiile de comunicare circulă în ultima perioadă tot mai multe fake news-uri, astfel că Guvernul României face apel la cetățenii români, prin intermediul unui clip video postat pe rețelele de socializare, să se informeze despre coronavirus doar din surse oficiale și să nu creadă orice informație venită prin intermediul Facebook sau WhatsApp.
Prin intermediul unui clip realizat sub forma unei animaţii grafice dinamice, 2D, Guvernul îi îndeamnă pe români să fie atenți inclusiv la greșelile gramaticale sau la îndemnurile de tipul „dă mai departe” (share), care pot însoți informațiile publicate pe rețelele de socializare.
VIDEO ►
„Acesta este singurul mesaj pe care trebuie să-l trimiți mai departe în această perioadă. Nu crede tot ce primești pe Facebook sau WhatsApp. Mai ales știri ce conțin: exprimări pompoase, alarmiste, tratamente naturiste sau medicamentoase împotriva coronavirus. Informează-te doar din surse oficiale”, se arată în clipul difuzat de Guvernul României.
Comunicarea de informaţii false se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Citește și:
- 15:43 - Papa Leon salută armistițiul din Iran: „Un semn de speranță”
- 15:40 - CNA a respins solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS - LIVE TEXT
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
- 14:47 - Urmărire ca-n filme în trafic, în Argeș: tânăr prins după 25 km, fără permis și băut
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Harghita și pe Google News










