Peste 2.400 de harghiteni, în beznă din cauza vremii

Peste 2.400 de harghiteni, în beznă din cauza vremii
Purtătorul de cuvânt al ISU Harghita, Alina Ciobotariu transmite că la această oră peste 2.400 de locuitori au rămas nealimentați
Crește numărul consumatorilor din județul Harghita rămași fără curent din cauza vremii severe.
Purtătorul de cuvânt al ISU Harghita, Alina Ciobotariu transmite că la această oră peste 2.400 de locuitori au rămas nealimentați din cauza vântului și ninsorii.
"Și la Toplița sunt nealimentate 13 puncte de transformare cu 1587 consumatori. Echipele sunt pe teren pentru remedierea defecțiunilor", a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Harghita.
Din cauza condițiilor meteo nefavorabile (vânt și ninsoare) alte 10 puncte de transformare din localitatea harghiteană Bilbor au rămas nealimentate cu energie electrică, în această zonă fiind afectați alți 827 utilizatori.
De asemenea, marți seară, între orele 19:42-20:12, în zona Lacu Roșu au rămas nealimentați un număr de 206 utilizatori, însă ISU Harghita transmite că situația s-a remediat.
Meteorologii au emis un nou COD GALBEN de precipitații mixte, valabil până la ora 01:00.
Șoferii sunt sfătuiți să conducă cu prudență.
Citește și:
- 13:19 - Zeci de familii, captive în propriile case după alunecările de teren
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Harghita și pe Google News










_4f88515c25_a3b9209761.webp)
