Un urmărit internațional, condamnat la 4 ani și 2 luni de închisoare, a fost prins de polițiștii harghiteni în orașul Bălan

Un urmărit internațional, condamnat la 4 ani și 2 luni de închisoare, a fost prins de polițiștii harghiteni în orașul Bălan
Suspectul era urmărit pentru evadare și infracțiuni grave îndreptate împotriva persoanei și patrimoniului
Cel în cauză, un localnic de 49 de ani, avea pe numele său un mandat european de arestare, pentru evadare și infracțiuni grave îndreptate împotriva persoanei și patrimoniului.
La data de 14 aprilie 2021, în cadrul unei acțiuni operative pe linie judiciară, desfășurată pe raza orașului Bălan, polițiștii harghiteni au depistat un localnic de 49 de ani, urmărit la nivel internațional.
Bărbatul avea pe numele său un mandat european de arestare, emis de autoritățile din Italia, țară în care a fost condamnat la pedeapsa de 4 ani și 2 luni de închisoare, pentru săvârșirea infracțiunilor de vătămare corporală gravă, tâlhărie calificată și evadare.
Procurorul din cadrul Curții de Apel Târgu Mureș a dispus față de cel în cauză măsura reținerii pe 24 de ore, urmând ca la data de 15 aprilie a.c. acesta să fie prezentat Instanței cu propunerea de arestare preventivă, în vederea extrădării.
Citește și:
- 21:22 - Volodimir Zelenski stabilește când ar putea avea loc alegerile: Ce spune despre un nou mandat
- 20:30 - Fără permis din 2019, a provocat un accident cumplit: o victimă amputată
- 19:53 - Iranul amenință Europa cu represalii: ce riscuri apar pentru Uniunea Europeană în contextul războiului
- 19:01 - România caută protecție strategică sub scutul Franței. Câte focoase nucleare controlează Emmanuel Macron
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Harghita și pe Google News











