Echipa de Hochei ACSH Gheorgheni a pierdut meciul disputat pe teren propriu în companiea celor de la Hochei Klub Budapesta. Meciul a contat pentru play-out-ul Erste Liga, iar echipa din Ungaria a câştigat la pas, scor 5-2.

Chiar dacă echipa din Gheorgheni se află pe locul 2 în play-out, nu a reuşit să facă faţă echipei clasate pe penultimul loc.

Golurile au întârziat să apară, iar primii au reuşit să înscrie hocheiştii din Budapesta cu un minut înainte de prima pauză prin Csiki.

În repriza a 2-a repriză jucătorii din Gheorgheni au reuşit să egaleze prin Vorobyev. Finalul de repriză a aparţinut tot ungurilor. Cu 7 secunde înainte de repriza a 2-a au înscris din nou prin Petres.

Repriza a 3-a a fost una fără istoric, în primele două minute şi jumătate hocheiştii din Budapesta au înscris de 3 ori, două reuşite Szucs şi una Petres. Spre final Csergo a mai înscris pentru ACSH Gheorgheni.

Astfel că la final tabela de marcaj arăta ACSH Gheorgheni – Hochei Klub Budapesta 2-5. Cu toate că a pierdut pe teren propriu, echipa din Gheorgheni se menţine pe locul 2 în clasamentul play-out-ului Erste Liga cu 15 puncte.

1. Fehervari Titanok 7 3 3 0 1 17:10 21
2. Gyergyoi 7 3 1 0 3 22:16 15
3. Vienna II 7 4 0 1 2 19:21 14
4. DAB 7 3 0 0 4 19:22 11
5. Hokiklub Budapest 6 2 1 1 2 17:16 9
6. Vasas 6 0 0 3 3 11:20 3