Atât Sport Club Miercurea Ciuc cât şi Hochei Club Gheorgheni au reuşit să treacă de adversari puternici din Ungaria, în etapa de ieri, din Erste Liga.

Sport Club Miercurea Ciuc a trecut pe gheaţa proprie de Ujpest cu scorul de 4-3 (1-1, 1-1, 1-1, 1-0) după prelungiri. Jocul a fost extrem de echilibrat şi s-a decis prin golul de aur. În faţa a aproape 1.800 de spectatori, ciucanii au reuşit să ia două din cele 3 puncte puse în joc.

Pentru ciuicani au înscris Taratukhin, Rokaly, Pelley, iar Becze a marcat golul de aur. În schimb, pentru Ujpest au marcat Pance şi Carlson de două ori.

În celălalt meci în care a fost angrenată o echipă din Harghita, Hochei Club Gheorgheni a reuşit să treacă, tot după prelungiri, şi tot cu gol de aur de o echipă din Ungaria. Hocheiştii din Gheorgheni au trecut cu 2-1 (0-0, 0-0, 1-1, 1-0) de Hochei Club Budapesta.

Golurile harghitenilor au fost marcate de Rasulov şi Valdix, iar pentru hocheiştii din capitala Ungariei a marcat Loczi.

Articolul precedentTânărul care şi-a înfipt un cuţit în inimă îşi schimbase comportamentul în ultimele 2-3 zile
Articolul următorFK Csíkszereda Miercurea Ciuc a obţinut primul succes în deplasare