CSM Galați a obținut a șasea victorie stagională, scor 86-68 ( 23-24, 24-12, 18-14, 21-18) împotriva celor de la CSM Miercurea Ciuc, după o serie de 10 meciuri pierdute, dintre care 9 în Liga Națională de Baschet Masculin și unul în Cupa României.

Milon a dezghețat tabela cu un coș de trei puncte, apoi Bogdanovic a înscris de la semi-distanță. Masters și Sturanovic au adus cinci puncte consecutive pentru gălățeniGalațiul s-a distanțat la 6 lungimi (11-5), apoi Bogdanovic și Ciucă au adus Ciucul la o posesie în spetele gazdelor. Harghitenii au trecut la conducere, prin triplele lui Ionescu și Djurovic și și-au păstrat avansul până la finalul primului sfert încheiat cu scorul de 23-24.

Bogdanovic a majorat diferența oaspeților în debutul sfertului doi, iar Galbreath și Brewton au readus-o la conducere pe CSM Galați, 29-26. Sturanovic și Stan au mărit ecartul la șapte lungimi. În ciuda opoziției harghitenilor, avansul gălățenilor s-a mărit până la 11 puncte până la pauza mare, scor 47-36.

Sturanovic a înscris patru puncte consecutive în debutul sfertului trei. Masters a mărit ecartul la 16 lungimi, dar Ionescu a răspuns cu trei libere transformate, iar tabela indica 57-44. Milon a tăiat avântul adversarilor prin două libere transformate, iar înaintea ultimului sfert, scorul era 65-50.

Sfertul patru a fost deschis de un layup al lui Brewton. Sumbry a răspuns din interior, după care Galbreath și Milon au înscris șase puncte la rând. Ciotlăuș și Masters au continuat run-ul gazdelor, care a fost oprit de Bogdanovic, iar scorul s-a dus la 77-54. Sumbry a redus diferența la 20 de puncte, înainte ca Masters să bifeze un layup spectaculos. În cele din urmă, CSM Galați s-a impus cu scorul de 86-68.

CSM Galați: Millon 16p, Brewton 11p, Galbreath Jr 8p, Azaria, Pesic 4p, Vlad 3p, Sturanovici 13p, Gherman, Stan 4p, Ciotlăuș 4p, Ferguson-Masters 23p

Pentru CSM Galați urmează un meci pe terenul celor de la FC Argeș. CSM Miercurea Ciuc primește vizita lui Rapid București.

Sursa: Realitatea de Galati

Articolul precedentNinge în județul Harghita
Articolul următorFlorin Cîțu la Congresul PNL: ”Eu nu am fost de acord de la început cu alianța cu PSD, am avut un instinct. Ar fi trebuit să mă retrag atunci”