Într-un meci din liga a treia la fotbal, încheiat în urmă cu puțin timp, care s-a jucat în etapa a 12-a, Corona Brașov a învins, la Buftea, cu 1-0, pe Astra 2 Giurgiu.

Singurul gol al confruntării a fost marcat de Linguraru, în minutul 67. Corona a evoluat în inferioritate numerică din minutul 43, după eliminarea lui Stancutu. Totodată, Astra 2 a avut 7 jucători de la prima echipă, din Liga 1. Brașovenii rămân lideri detașați în Seria a 5-a, cu 32 de puncte acumulate. Partida care ar fi trebuit să se joace tot astăzi, de la ora 15.00, dintre Kids Tâmpa și Odorheiu Secuiesc, a fost amânată pentru mâine, la ora 15.00, din cauza terenului înzăpezit.

La finalul partidei, antrenorul Coronei, Călin Moldovan a declarat că este o victorie uriaşă, mai ales în condiţiile în care a fost obţinută în faţa unei echipe care a avut şapte jucători de la echipa de liga întâi. „Pentru noi este o victorie uriaşă, obţinută în compania unei echipe care a fost foarte aproape de valoarea unei echipe de liga întâi, având în componenţă nu mai puţin de şapte jucători de acolo. A fost un efort extraordinar mai ales că am jucat o repriză în zece oameni, iar pentru asta trebuie să îi felicit pe băieţi pentru dăruire, efort şi disciplină tactică. Am demonstrat încă o dată că pretenţiile noastre de a câştiga această serie şi de a merge la baraj sunt justificare şi sper să o ţinem tot aşa”.

Pentru Corona au jucat:  Mutu – Rusu, Stăncuţu, Cîrstian, Dumbravă – Leonte, Voicu (46 Linguraru), Alupoaie (70 Boţia), Nicolau (88 Argăseală) – Roșu (46 Cristescu), Drăgoi (46 Tălmaciu).
Vinerea viitoare, Corona va juca în deplasare cu ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2.

Articolul precedentAproape 1.500 de locuințe fără curent electric
Articolul următorCOVID-19: 167 de cabinete noi pentru imunizarea cu vaccinul Pfizer!