Sport Club Miercurea Ciuc a câştigat din nou în Erste Liga. De această dată victimă a fost echipea maghiară DEAC. Meciul disputat ieri pe patinuarul de acasă a fost unul încrâncenat, cu răsturnări de situaţie. La final ciucanii s-au impus cu 3-2 (0-0, 1-0, 2-2).

După o primă repriză fără gol marcat, scorul a fost deschis de SC Miercurea Ciuc prin atacantul Andrey Taratukhin, în minutul 10 din repriza a 2-a.

Repriza a 3-a a fost cea mai disputată. Ungurii au întors rezultatul în doar 5 minute prin golurile marcate de Kuleshov şi Novotny. Până la sfârşit jucătorii din Miercurea Ciuc au întors din nou scorul şi au închis tabela la 3-2. Marcatori au fost Panov şi Valchar.

„Am făcut un meci bun şi  am jucat inteligent, am făcut un joc de echipă bun. Momentul psihologic al meciului a fost atunci când am egalat foarte repede. Echipa a arătat caracter în momentele mai dificile. Doi portari excelenti si o linie de atacanţi buni au reuşit să câstige, mi-a plăcut ceea ce am văzut pe gheaţă.” a declarat Don MacAdam, Miercurea Ciuc.

În acest moment SC Miercurea Ciuc conduce clasamentul în paly-off-ul Erste Liga cu două victorii din tot atâtea meciuri.

1. Csikszereda 2 2 0 0 0 6:2 9
2. Ferencvaros 1 0 1 0 0 3:2 8
3. Ujpest 1 0 0 1 0 2:3 2
4. Brasov 1 0 0 0 1 0:3 2
5. DEAC 1 0 0 0 1 2:3 0

Sursa foto: Facebook Csíkszeredai Sportklub