Selecţionata României s-a clasat pe locul al patrulea la Cupa Mondială Universitară de hochei pe gheaţă, competiţie neoficială care a avut loc la Cârţa (jud. Harghita), după ce a fost învinsă, miercuri, în finala mică, de Slovacia cu scorul de 5-0.

Echipa antrenată de suedezul Jens Brandstrom a reuşit două rezultate remarcabile în grupă, 5-4 cu Canada, după prelungiri, şi 6-2 cu Cehia, dar a pierdut în faţa Poloniei cu 4-5. În semifinale, România a fost învinsă cu 3-2 de echipa Statelor Unite, încheind competiţia cu trei eşecuri consecutive după 0-5 cu Slovacia.

În finala competiţiei, echipa Statelor Unite a învins Canada cu 4-0.

Cehia s-a clasat pe locul 7, după ce a întrecut Ungaria cu 2-1, după prelungiri, iar Polonia a dispus de Suedia cu 4-2 în duelul pentru poziţiile 5-6.

Cupa Mondială Universitară a fost o competiţie organizată sub auspiciile Asociaţiei Europene a Hocheiului Universitar şi a Asociaţiei Nord-Americane a Hocheiului Universitar, la Patinoarul din Cârţa.