Sport Club Miercurea Ciuc a pierdut finala Erste Liga. Ciucanii au pierdut cel de-al 4 meci consecutiv, după ce începuseră promiţător finala cu un meci câştigat la scor pe terenul celor de la Ferencvaros. Astfel, finala din acest an s-a terminat cu scorul de 4-1 la general pentru unguri.

Ultimul meci, disputat ieri seară pe arena celor de la Ferencvaros s-a terminat cu scorul de 5-2 (0-1, 3-0, 2-1) pentru unguri.

Din nou meciul a început bine pentru hocheiştii de la Sport Club, care la prima pauză conduceau cu 1-0 prin golul marcat de Vitaly Shulakov, în superioritate, în minutul 10.

De la jumătatea celei de-a doua reprize a început tăvălugul echipei din Ungaria, care a înscris 5 goluri la rând. Trei dintre acestea în a 2-a repriză şi încă două în ultima repriză. Marcatori: Karmeniemi, Farkas, Toth de două ori şi Nagy.

Ciucanii au reuşit doar să mai reducă din diferenţă cu 4 minute înainte de final prin Vadim Krasnoslobodtsev.