United Galați a învins în marți seară pe FK Odorheiu Secuiesc, scor 6-2 (1-1), după ce etapa trecută echipa harghiteană depășea exact cu aceeași diferență liderul Autobergamo Deva. Meciul a contat pentru etapa a 4-a din turul suplimentar al Ligii 1 la futsal.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 7 prin Galfi, dar United a egalat în minutul 10 printr-o lovitură liberă a lui Araujo. După pauză gălățenii au preluat controlul jocului și au trecut la conducere în minutul 26 prin Crișan. Octavian Cireș a majorat avantajul gazdelor în minutul 29, apoi Ignat a marcat pentru 4-1 în minutul 31, iar Toniță, din propria poartă, a ridicat scorul de pe tabelă la 5-1. Ieșiți în cinci în teren, cei de la FK Odorheiu Secuiesc au mai înscris o dată, prin Kedei în minutul 34, dar scorul final a fost stavilit de golul marcat de Cireș în minutul 37.

United a acumulat 31 de puncte după 15 meciuri jucate, iar FK Odorheiu Secuiesc a rămas pe locul 2, cu 33 de puncte, dar cu un meci mai mult jucat. LIder în Liga 1 la futsal rămâne Autobergamo Deva, cu 35 de puncte, din 14 meciuri jucate. În etapa viitoare United Galați va juca în deplasare la CFR 1933 Timișoara, iar FK Odorheiu Secuiesc va sta.

Articolul precedentProiect pilot: Deținuții ar putea face cumpărături online
Articolul următorSărbătoare cruce cu negru în data de 10 februarie – Zi importantă în calendarul creștin ortodox