United Galați a învins în meciul doi al semifinalei cu harghitenii de la FK Odorheiu Secuiesc cu socrul 9-2 (4-1) și cu 2-0 scor general s-a calificat în finala campionatului Ligii I la futsal.

Andrei Crăciun a deschis socrul în minutul 9, cu o execuție acrobatică, foarfecă din marginea semicercului de 6 metri. Echipa din Odorhei a egalat în minutul 10 prin Balint în urma unui contraatac. În minutul 16 Cireș a marcat pentru 2-1, cu un șut de la distanță, În minutul 17 Crăciun a fost faultat de portarul oaspeților și s-a dictat penalty pentru gălățeni. Araujo a marcat pentru 3-1, din lovitură de pedeapsă. Pelé a stabilit scorul pauzei, 4-1, cu un gol marcat cu ristul exterior, bară-gol, în minutul 19.

În minutul 23 Octavian Cireș a marcat pentru 5-1, apoi antrenorul – jucător Ignat a înscris pentru 6-1 în minutul 26, după o minge respinsă de portar la șutul lui Crișan. În minutul 28 Daniel Araujo a marcat din apropiere, iar în minutul 33 Micloș Tamaș a redus din handicap. În minutul 37 Araujo a înscris pentru 8-2, după o pasă primită de la Petică, iar în minutul 39 Florin Ignat a stabilit scorul final cu o deviere la șutul lui Araujo, care l-a păcălit pe portarul harghitenilor.

În finală United va juca cu cealaltă învingătoare din semifinale Autobergamo Deva. Hunedorenii au trecut în semifinale cu același scor general 2-0, de CFR Timișoara. Finala se va disputa în sistemul trei victorii din cinci jocuri cu meciul decisiv pe terenul echipei cu clasare superioară la finalul sezonului regulat, Autobergamo Deva.

Articolul precedentAtenție la cumpărăturile online!
Articolul următorRăzboi Ucraina, ziua 56: La Mariupol, situația rămâne „înfiorătoare și neschimbată”