ACSH Gheorgheni a obţinut o victorie importantă în Erste Liga. Echipa harghiteană a trecut la loviturile de maghiarii de la HC Vasas. Scorul partidei a fost 5-5, iar golul victoriei a fost marcat de Vladislav Karpus.

Meciul a fost unul foarte spectaculos, cei 450 de suporteri care au asistat la meciul de la Budapesta au văzut multe goluri şi răsturnări de situaţie.

La prima pauză scorul a fost 1-2 după ce Yezhov şi Goga au înscris pentru Gheorgheni, respectiv Balint pentru Vasas.

A doua repriză a fost tot echilibrată, scor 2-2. Goluri: Constantin şi Sara pentru harghiteni şi Loczi şi Bodor pentru unguri.

Ultima repriză a fost câştigată de maghiarii care sunt pe ultimul loc în Erste Liga cu 2-1, astfel că s-a ajuns lascorul de 5-5. Pentru Gheorgheni a înscris Steen, asta după ce Vasas a marcat prin Suranyi şi Szekely – Madai.

În prelungiri nu s-a înscris, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare. singurul care a înscris a fost Vladislav Karpus pentru ACSH Gheorgheni.

După această victorie, ACSH Gheorgheni se menţine pe locul doi în play-out-ul Erste Liga

1. Fehervari Titanok  10 5 3 0 2 30:17 27
2. Gyergyoi  10 5 2 0 3 37:25 23
3. Vienna II  10 5 1 1 3 29:31 19
4. Hokiklub Budapest 10 3 1 2 4 31:32 13
5. DAB 10 3 0 0 7 25:39 11
6. Vasas 10 2 0 4 4 26:34 10
Articolul precedentFOTO Blocuri din Bălan reabilitatea termic cu fonduri europene
Articolul următorFK Odorheiu Secuiesc şi Imperial WET Miercurea Ciuc luptă pentru Final Four