Săptămâna trecută, în municipiul Miercurea-Ciuc, la 300 Bowling Club, a avut loc „Cupa Protecției Civile” la bowling, ediția 2019. La acest eveniment au participat maimulte echipe de pompieri de la Inspectoratul pentru Situaţii de urgenţă Harghita.

Competiția a fost organizată cu ocazia sărbătoririi pe 28 februarie, Zilei Protecției Civile din România.

Ediția din acest an a fost câștigată de echipa Detașamentului de Pompieri Odorheiu Secuiesc, formată din Chiciu Cătălin, Orban Istvan, Lukacs Lehel și Duduj Ovi. Pe locul II s-a clasat echipa de la sediul II al Inspectoratului. Locul III i-a revenit echipei Detașamentului de Pompieri Gheorgheni, iar locul IV a fost ocupat de echipa Punctului de Lucru Bălan.