Seria semifinalei Ligii Naționale la hochei pe gheață Corona Brașov – Sport Club Miercurea Ciuc a debutat la Patinoarul „Olimpic” din Braşov cu o partidă nebună. „Lupii” s-au impus cu 4-3, după prelungiri, și conduc cu 1-0 în confruntarea care se decide în sistemul cel mai bun din 5 meciuri.

În fața unor tribune mai mult goale decât pline, „lupii” au început dezamăgitor confruntarea și nu au existat în primele două reprize. Norbert Rokaly, în minutul 5, și Valchar, în minutul 22, au dus scorul la 2-0 pentru ciucani, rezultat care a rezistat până după a doua pauză.

Brașovenii au revenit în meci în minutul 45, când Tendler a marcat cu ajutorul portarului Onodi. Borysenko a restabilit egalitatea după doar 72 de secunde, însă oaspeții au trecut din nou în față, după ce Belov a marcat în superioritate, cu o torpilă de la linia albastră. Braşovenii nu au cedat și Lee a egalat din nou și a stabilit rezultatul la finalul timpului regulamentar, 3-3, scrie www.mytex.ro.

„Lupii” au dominat clar perioada de prelungiri, iar Borysenko a marcat în minutul 65 golul victoriei.

Astfel, Corona conduce cu 1-0 la general în seria care se decide în sistemul cel mai bun din 5 confruntări.

Partida a doua va avea loc luni, tot la Patinoarul „Olimpic” din Braşov, după care duelul se va muta în Harghita.

Articolul precedentFOTO Pompierii harghiteni au luptat cu mai multe incendii de vegetaţie
Articolul următorZiua internaţională a rromilor sărbătorită la Eliseni şi Miercurea Ciuc