United Galați, a obținut o victorie magnifică în meciul doi al finalei campionatului Ligii I la futsal. Gălățenii s-au impus cu scorul 5-4, după prelungiri, în jocul de la Miercurea Ciuc, cu Imperial WET. La finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost 2-2.

Jocul s-a desfășurat pe contre, Ciucul a condus 1-0 și 2-1, prin golurile marcate de Dos Santos în minutele 14 și 35. United a egalat de fiecare dată prin brazilianul Daniel Araujo, în minutele 25 și 38. 2-2 a fost scorul după cele 40 de minute obișnuite de joc. În prelungiri gălățenii au condus pentru prima dată în meci, Burdujel, în minutul doi, a speculat intențiile ultra ofensive ale gazdelor și a marcat în poarta lăsată goală. Avansul gălățenilor a rezistat puțin timp, pentru că în doat două minute Ciucul a revenit la conducere 4-3, cu golul de revenire în avantaj marcat în propria poartă de Araujo, după ce Dos Santos egalase la 3. În a doua repriză a timpului suplimentar gălățenii au marcat de două ori, prin tânărul Robert Crișan. În minutul 48, Crișan a egalat la 4, iar când toată lumea se pregătea de loviturile de departajare, Galațiului a marcat golul de 5-4, cu zece secunde rămase din prelungiri.

Gălățenii au speculat o inferioritate numerică a harghitenilor, survenită în urma unui cartonaș roșu. O sancțiune asemănătoare au primit și gălățenii, internaționalul Crăciun a fost eliminat, din două galbene în prima repriză a timpului regulamentar.

După cele două jocuri de la Miercurea Ciuc scorul general în finală este 1-1. Sâmbătă și duminică, începând cu ora 16.00, la Galați, se vor juca meciurile 3 și 4. În finală învingătoare va fi declarată echipa ce ajunge prima la trei victorii.