FK Csikszereda Miercurea Ciuc a pierdut în deplasarea de la UTA Arad cu scoru de 3-0. Meciul s-a decis pe final, toate cele 3 goluri fiind marcate în cea de-a doua repriză.

Meciul s-a disputat pe stadionul Motorul din Arad, în faţa a aproximativ 3.000 de oameni.

Scorul a fost deschis în minutul 54, atunci când Miculescu îi deviază balonul cu capul lui Ciprian Rus, care pătrunde din stânga, intră în careu şi trimite din 14 metri precis, pe lângă portar. Se face 2-0 în minutul 87, atunci când Buhăcianu pătrunde în viteză pe stânga, intră în careu, îi aşează balonul lui Ciprian Rus, care trimite din prima, cu interiorul, la colţul scurt.

Ultimul gol vine în prelungiri, în minutul 93, atunci când Octavian Ursu transformă precis o lovitură de la 11 metri în stânga portarului, care a ales colţul opus. Penalty-ul a fost acordat după ce Oroian a pătruns în careu şi a fost agăţat de Eder Gonzales.

Stadion: Motorul (Arad);
Arbitru: Mihai Amorăriţei (Câmpina); Asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle) şi Alexandru Filip (Timişoara); Rezervă: George Cătălin Roman (Grădinari – Timiş); Observatori: Iulian Spătaru (Timişoara) şi Romeo Malac (Timişoara).

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Bg. Stancu – Lorenzi, Hrezdac (Isac 60)- Miculescu, Cip. Rus (cpt.), Bustea (Ursu 53)- Buhăcianu
Rezerve: Bolboaşă – Şeroni, Damian Isac, Oroian, Oct. Ursu, Cr. Puşcaş, Khalaila
Antrenor: Laszlo Balint

Csikszereda: Ljuljanovic – Majzik, Lalic, Csonka, Simo – Eder Gonzales, Sz. Veres – Bara (Barta 81), Jebari, Erdei (Magyari 63) – Hodgyai
Rezerve: Gyenge – Takacs, Csuros, Julia, Barta, Magyari, Palmes
Antrenor: Valentin Suciu

Articolul precedentProiecte de promovare și dezvoltare a limbii române din Harghita şi Covasna