ACSH Gheorgheni a împins disputa cu DEAC Debrecen până în ultimul meci. În jocul 6, disputat în sferturile de finală ale play-off-ului Erste Liga hocheiştii harghiteni s-au impus cu scorul de 4-2 (1-1, 1-1, 2-0). Scorul la general acum este de 3-3, iar meciul decisiv se va disputa duminică pe terenul ungurilor.

Meciul disputat la Gheorgheni în faţa a aproximativ 1.000 de spectatori a fost unul foarte încrâncenat, însă la final jucătorii harghiteni au reuşit să se impună.

Pentru ACSH Gheorgheni au reuşir să înscrie Elekes, Steen, Pestunov şi Vorobyev, în timp ce pentru DEAC a înscrie Turcotte o dublă.

Diferenţa s-a făcut în ultima repriză, când harghitenii au reuşit să înscrie de două ori fără a primi gol. Până atunci meciul a mers cap la cap, scorul a fost 1-1 în fiecare dintre primele reprize.