Ieri au avut loc primele meciuri din etapa a 15-a a Campionatului Naţional de Futsal. Printre protagoniste s-au aflat şi echipele din judeţul Harghita. Imperial Wet a urcat pe primul loc în clasament după victoria la scor împotriva celor de la Clujana Cluj-Napoca, în timp de Futsal Klub Odorheiu Secuiesc a pierdut în deplasarea de la Galaţi.

Meciul noului lider, Imperial Wet a fost unul fără istoric. Echipa din Ciuc s-a impus în faţa lanternei roşii cu scorul de 10-2, la pauză 6-0.

Golurile au fost marcate Tankó Levente (5, 33), Cristian Matei (8), Lukas Francini (13, 13), Alvaro de Luis (16), Sztefan Rakics (20, 25), Florin Matei (30, 33), respectiv Paul Cîmpean (35) şi Sergiu Bercea (40).

În schimb, Futsal Klub Odorheiu Secuiesc a pierdut deplasarea de la United Galaţi cu scorul de 4-2. Meciul a început fosrte prost pentru harghiteni, care după 18 minute erau deja conduşi cu 3-0.

Golurile meciului a fost marcate de Tudose (8), Ignat (12) şi Araujo (18, 33) pentru United Galaţi, respectiv Szécsi (28), Mánya (32) pentru Futsal Klub Odorheiu Secuiesc.

După rezultate de ieri, Imperial Wet a ucat pe primul loc în clasament, del puţin până în această seară când joacă Autobergamo Deva, iar Futsal Klub Odorheiu Secuiesc se menţine pe locul 4.

1. Imperial Wet Miercurea Ciuc 15 11 1 3 97-39 58 34
2. CS United Galaţi 15 12 1 2 85-33 52 34
3. Autobergamo Deva 14 10 3 1 105-31 74 33
4. Futsal Club Dunarea Calarasi 15 9 3 3 81-38 43 30
5. Informatica Timisoara 14 7 3 4 69-34 35 24
6. Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 15 7 3 5 96-64 32 24
7. Futsal Poli Iasi 14 4 1 9 40-54 -14 13
8. SCM Gloria Buzau 14 4 1 9 36-77 -41 13