Sport Klub Miercurea Ciuc a pierdut pe teren propriu meciul disputat în compania ungurilor de la Ujpest. Meciul s-a terminat cu scorul de 2-3 şi a contat pentru play-off-ul Erste Liga.

În cea mai mare parte, meciul a fost controlat de echipa din Ujpest, care a reuşit la sfârşit să plece acasă cu cele 3 puncte de pe patinuarul din Miercurea Ciuc.

Scorul a fost deschis pentru Ujpest după doar 44 de secunde de către Peter Vincze, iar scorul a rămas 0-1 până la prima pauză cu toate că oaspeţi au mai avut câteva ocaţii mari.

Al doilea act a început tot cu de oaspeți la timonă. contrar cursului jocului, Szilard Rokaly  egalat pentru Sport Klub Miercurea Ciuc. Bucuria însă a fost de scurtă durată, pentru că Phil Kis a înscris pentru 1-2.

Şi a 3-a repriză a început prost pentru ciucani. Ujpest a înscris pentru 1-3 în secunda 48 prin slovenul Andrej Hebar în superioritate. Până la final, Sport Klub nu a reuşit decât să reducă din diferenţă prin Andrey Taratukhin. Astfel, la final tabela meciului de ieri arăta 2-3.

Este a 4-a înfrăngere consecutivă pentru Sport Klub Miercurea Ciuc în Erste Liga. După acest rezultat, ciucanii se află pe penultimul loc în play-off.

1. Ferencvaros 5 3 1 0 1 20:17 17
2. Ujpest 6 4 0 1 1 20:11 14
3. DEAC 5 3 0 0 2 15:12 9
4. Csikszereda 6 2 0 0 4 12:14 9
5. Brasov 6 1 0 0 5 9:22 5

Sursa foto: Sport Klub Miercurea Ciuc

Articolul precedentMulţi agricultori din Ţinutul Secuiesc cer bani de la Guvernul Ungariei